Tor Project - anonymní surfování

tor project logoTor Project není software přímo určený na stahováni souborů, nicméně se nám jeho funkce můžou hodit. V zásadě se jedná o velmi dobrý způsob jak anonymně surfovat na internetu. Název Tor, je zkratka anglického The Onion Routing, neboli cibulové směrování. Proč tento název? Protože velmi přesně vystihuje princip fungování. Pokud se připojíte do sítě tor, pomocí specializovaného prohlížeče, vaše komunikace s webovými stránkami bude od té chvíle přesměrována přes několik uzlů sítě tor. Při průchodu každým uzlem se všechny požadavky postupně šifrují. Podobně jako jednotlivé vrstvy cibule se poté při odpovědi serveru data postupně dešifrují. Pro koncový server v internetu to vypadá jako by komunikoval pouze s výstupním uzlem sítě tor, skutečný uživatel je ale skrytý za vrstvou routerů sítě tor. Žádný ze serverů sítě (kromě výstupního uzlu) také není schopný dešifrovat přenášená data a to ani za použití velkého výpočetního výkonu. Jedná se tedy o velmi bezpečný způsob komunikace.

Tor může být tedy velmi užitečným nástrojem nejenom pro uživatele žijicí v zemích kde je zavedena silná cenzura internetu, ale i pro běžné uživatele kteří jsou například nuceni použít nezabezpečenou, nebo neznámou wifi síť. I v tomto případě může Tor zajistit nejenom anonymitu, ale také skrýt podstatu přenášených dat.

Nevýhodou sítě je její rychlost. Aby mohl takovýto způsob fungovat je nutné aby existoval určitý počet routerů pro přenášení dat. Tyto routery jsou provozovány samotnými uživateli, kteří tímto dávají možnost ostatním částečně využít jejich přenosové kapacity. Pokud se chcete do sítě zapojit také, můžete se rozhodnout jestli chcete provozovat jenom transportní uzel sítě (komunikuje jenom s dalšími uzly), nebo výstupní uzel sítě (zprostředkovává také koncovou komunikaci s cílovými servery). Než se rozhodnete provozovat výstupní uzel sítě, zkuste popřemýšlet nad všemi důsledky a možnými riziky tohoto síťového provozu (můžou být přes vaše připojení přenášena i nelegální data).

Jak být anonymní na internetu s Tor

Pokud chcete surfovat anonymně pomocí Toru, stačí navštívit oficiální web projektu Tor, stáhnout balíček Tor, spustit, počkat na připojení do sítě a je to. V zásadě se spustí upravený firefox, nastavený pro co nejvyšší anonymitu a můžete okamžitě anonymně surfovat. Pokud bude komunikace velmi pomalá, nebo budete chtít změnit výstupní uzel a tím se stát z pohledu serveru jiným uživatelem stačí kliknout na Use a new identity.

jak vypada Tor prohlížeč

Tento prohlížeč pro šifrované brouzdání po internetu je multiplatformní, takže ho můžete použít na systémech Windows, Linux i Mac.

Klikni na "To se mi líbí" a žádná novinka ti neunikne