Co je TPP dohoda a proč by neměla být přijata

  • 14.10.2015

Není to tak dávno co uživatelé internetu hromadně protestovali proti mezinárodní dohodě ACTA, vytvářející mezinárodní systém pro vynucování duševního vlastnictví. ACTA nakonec schválena nebyla, nyní tu máme další pokus ze strany filmového a hudebního průmyslu - TPP dohodu. TPP, neboli Trans-pacific Partnership hododa se sice přímo netýká Evropy, ale pokud by byla schválena, další pokusy o její rozšíření se dají čekat.

TPP je obchodní dohoda, kterou vymýšlí země na pobřeží Tichého oceánu - USA, Kanada, Mexiko, Japonsko a několik dalších. Základní myšlenkou je zvýhodnění majitelů autorských práv, tvrdší postihy týkající se obcházení DRM, šíření filmů a hudby. Definuje také zcela nereálné výpočty způsobené škody (o podobném problému už jsme psali Výpočet škody "počet stažení x cena originálního nosiče" je špatný). Nechybí ani požadavky na poskytovatele internetových přípojek, aby filtrovali přistup k obsahu o kterém se dozví že porušuje autorská práva.

Požadavky TPP jsou zcela absurdní, protože se snaží nastolit režim, který by byl nadřazený nad místní zákony a soudy. Dodržování autorských práv je důležitou součástí každého právního řádu, ale měli by jsme se bránt, pokud se filmové společnosti snaží prosadit pravidla které by byly nadřazeny zákonům.

Klikni na "To se mi líbí" a žádná novinka ti neunikne

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Vyplňte prosím kontrolní otázku