Největší BitTorrent tracker končí

  • 05.11.2015

Po ukončení činnosti pirátské skupiny YIFY se chystá ukončit provoz i celosvětově největší BitTorrent tracker Demonii (demonii.com). Podle jeho prohlášení je tracker provozovaný právě osobami stojící za YIFY a v blízké budoucnosti bude server vypnutý. Důvodem jsou právní problémy způsobené žalobou filmových studií.

BitTorrent tracker je v zásadě server koordinující stahování mezi jednotlivými uživateli kteří stahují, nebo sdílí jednotlivé torrenty. Díky vylepšením torrentového protokolu se celý systém stal decentralizovaným, takže informace o ostatních uživatelích je možné získat i bez existence samotného torrent trackeru (pomocí DHT). Bez existence trackeru se může hlavně prvotní navazování spojení hodně prodloužit.

Servery jako Demonii jsou také důležité pro uživatele kteří používají různé proxy servery a mají DHT a PEX vypnuté z důvodu utajení své skutečné IP adresy. Pro takovéto uživatele se stává stahování bez trackeru prakticky nepoužitelné.

V současné době používá Demonii každý den více jako 41 miliónů uživatelů. Jak se jeho konec projeví v celém internetovém BitTorrentovém ekosystému není zcela jasné, nicméně převzít takovýto nápor uživatelů nebude pro případného nástupce jednoduché.

Klikni na "To se mi líbí" a žádná novinka ti neunikne

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Vyplňte prosím kontrolní otázku