Ve Velké Británii jsou opět nelegální kopie pro vlastní potřebu

  • 01.12.2015

Hudební průmysl slaví své vítězství v boji za omezení práv uživatelů. Nad rozhodnutím britského soudu zůstává rozum stát ale bohužel je tomu opravdu tak. Díky schválení zákonné výjímky v roce 2014 bylo ve Velké Británii legální si vytvořit kopii legálně zakoupené hudby pro vlastní potřebu, včetně převodu do jiného formátu (stejně jako u nás). Bohužel nyní tamní úřady potvrdily ze výše zmíněná norma již neplatí.

V červenci tohoto roku Nejvyšší soud prohlásil tuto vyjímku za neplatnou. Snahou původního řešení bylo zavést poplatky za média a spotřebitelský materiál (často nazývané výpalné za média), ale současně také zajistit aby se tyto poplatky nedostaly na neúnosnou hranici kdy by současně zásadně zdražovaly samotné média.

Uživatelé se díky tomuto nesmyslnému rozhodnutí dostávají do paradoxní situace. Kopie hudby pořízené v době platnosti vyjímky jsou legální, jakékoliv další kopie pořízené nyní jsou už ale nelegální. Jak by se případně zjišťovala doba pořízení kopie nejspíš neví ani hudební průmysl. Tento zákaz se vztahuje také na převedení koupených hudebních nosičů do digitální podoby použitelné v přehrávači nebo mobilním telefonu. Stejne tak nesmíte zakoupenou hudbu použivat v cloudu.

Co samotný zákaz přináší majitelům autorských práv? Nejspíš vůbec nic. Jenom naštvané zákazníky kteří jsou po zakoupení hudby omezováni v možnostech jejího uživání. Hudební a filmový průmysl by si už měl uvědomit, že platící zákaznící nejsou jeho nepřátelé a bez nich nemůžou existovat.

Klikni na "To se mi líbí" a žádná novinka ti neunikne

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Vyplňte prosím kontrolní otázku